Kategorier
Uncategorized

Violen från Flen

”Köp en Hjalmar Gullberg
eller Vilhelm Moberg
men köp den av violen ifrån Flen.
All bildning och kultur
verkligt rara djur
får ni av violen från Flen.
Äventyr och sagor
finns uti vårt lager
där sånggudinnan går på lätta ben.
Prosa och lyrik
kanske romantik
får ni av violen från Flen.”

Sörmlandsmetropolen Flen har faktiskt en bokhandel, odödliggjord i en visa av Ulf Peder Olrog, och tillika ett bibliotek, som vi fick anledning att besöka när en god vän ställde ut sina tavlor i bibliotekets konstrum. Stort ljust bibliotek med många media, och dessutom en stor samling konst, som ges stor plats i biblioteket. Lördag öppet 10-13, kanske inte så välbesökt trots det dåliga vädret, men biblioteket gjorde ett gott in tryck. En lokal man kan använda sig av.

Sörmland är ju ett landskap där både ekar och adelsmän trivs, så vackert beskrivet av Ivar Lo-Johansson i många böcker. Analfabeten är nog min favorit, och historien om morbror Janne som blir fråntagen sin slidkniv på ålderdomshemmet, varvid hans värld rasar samman. Nu går inte längre ILJ på biblioteket på Medborgarplatsen och kontrollerar om hans böcker är utlånade, men hans ande svävar inte minst över Södermanland.

På caféet med det lite märkliga namnet Café Orlog bjuds goda kakor och bullar. Värt en omväg, inte minst.

”Allt kan ni begära
av det litterära
ja, allting på parnassens fenomen
men praktisk romantik eller erotik
finns ej hos violen från Flen.
Tag istället för er
av små bokprimörer
tag småvarmt från den Bonnierska buffén.
Bildning och kultur
verkligt rara djur,
får ni av violen från Flen.”

Mats Myrstener

(Nedan en annan viol, av Pierre-Auguste Renoir, 1841-1919)

Ett svar på ”Violen från Flen”

Länsbiblioteket i Sörmland har litterära cafeer hela hösten, här några exempel: Therese Söderlind (Eskilstuna, Gnesta, Flen, Vingåker), Kristina Ohlsson (Trosa, Åker), Sami Said (Eskilstuna, Strängnäs, Flen), Arne Dahl (Nyköping, Mariefred, Flen, Trosa), Cilla Naumann (Eskilstuna), Moa Herngren (Eskilstuna), Karin Brunk Holmqvist (Stallarholmen, Vingåker, Nyköping), Maria Sveland (Nyköping, Trosa, Eskilstuna), Tove Alsterdal (Eskilstuna), Peter Fröberg Idling (Eskilstuna).

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.