Kategorier
BiS föreningen nyhetsbrev

Läs BiS nyhetsbrev för januari

Missa inte januari månads nyhetsbrev!

Ur innehållet i januari månads nyhetsbrev:

  • Tillträdesförbud på biblioteken? – en svår fråga
  • Vad är ett bibliotek? – en fortsättning
  • Välkommen till BiS årsmöte!
  • bis 3/2021 finns nu att ladda ned från hemsidan!

I december kom besked från Kulturrådet om vilka tidskrifter som får produktionsstöd för 2022. bis brukar alltid söka bidraget, det är viktigt för oss eftersom vi som många små tidskrifter har en knapp ekonomi. Kulturrådets besked var dock negativt – de senaste åren har vi inte fått stödet. Men vi hänger inte läpp för det! Vi satsar nu för att göra oss oberoende av bidraget, läs längre ned i nyhetsbrevet om hur ni kan hjälpa till!

I senaste numret av bis kunde ni läsa olika perspektiv på det föreslagna tillträdesförbudet till folkbibliotek. Nu kan vi bjuda på en alldeles nyskriven text om ämnet. Nick Jones fördjupar sig i juridiken och tar hjälp av juristen Johan Hirschfeldt för att försöka reda ut komplexa frågeställningar. En viktig text om det kritiserade förslaget!

Missa inte heller Annelien van der Tangs reflektioner om vad ett bibliotek är, med ögonöppnande jämförelser mellan biblioteken och juridiken i Sverige och Nederländerna. 

Om du vill påverka föreningen BiS utveckling så är du välkommen på föreningens årsmöte som äger rum lördag 26 mars i Stockholm. I nyhetsbrevet hittar du mer information.

Följ biblioteksdebatten

Prenumerera på BiS nyhetsbrev utan kostnad.

Redaktionen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.