Kategorier
MTM

Hur blir det med kompetensförsörjning och kvalitet när MTM flyttas till Malmö?

Jennies text sid 27 mindre bild 83,5x120 (Balsam Karam)

Regeringen har beslutat att Myndigheten för tillgängliga medier (MTM) ska omlokaliseras från Stockholm och placeras i Malmö från och med den 1 januari 2020. Svensk biblioteksförening vill att regeringen säkerställer kompetensförsörjningen.

Bibliotekslagen slår fast att personer med funktionsnedsättning ska få särskild uppmärksamhet från biblioteken genom att erbjuda litteratur och tekniska hjälpmedel. MTM är bibliotekens huvudsakliga samarbetspartner i detta arbete och erbjuder bland annat bibliotekstjänsten Legimus genom vilken bibliotek och användare kan strömma och ladda ned talböcker och andra tillgängliga medier. I Legimus digitala bibliotek kommer användaren åt över 100 000 titlar.

Sedan 2015 ryms även statens insatser för Lättläst inom MTM. Då upphörde den statliga stiftelsen centrum för Lättläst som tidigare hade detta ansvar. Sen dess ger myndigheten ut lättläst skön- och facklitteratur och lättlästa nyheter i tidningen 8 sidor. Även bibliotekens utbud på lättläst svenska är något som nämns i bibliotekslagen.

Att flytta en myndighet är ett dyrt och svårt projekt. Erfarenheter av tidigare flyttar av myndigheter visar på att verksamheten blir lidande genom att man tappar både kompetens och kvalitet. Det finns nu en farhåga att vi kommer se samma utveckling angående MTM som är en liten myndighet som samlar mycket spetskompetens. Svensk biblioteksförening kräver en konsekvensanalys med anledning av flytten och har publicerat följande uttalande:

– Svensk biblioteksförening förutsätter att regeringen gör en konsekvensanalys för att säkerställa kompetensförsörjningen inom myndigheten. Ett välfungerande MTM är ryggraden i den svenska modell där tillgängliga medier sprids via de lokala biblioteken, i så väl kommuner som på universitet och högskolor. Biblioteken måste kunna förlita sig på en kvalitativ produktion av tillgängliga medier och på MTM som kunskapscentrum för de frågor som rör dessa. Om en flytt av MTM skulle medföra ett alltför stort kompetenstapp anser vi att regeringen bör ändra sitt beslut, säger Karin Linder, generalsekreterare Svensk biblioteksförening.

Utöver talböcker, bibliotekstjänsten Legimus och den lättlästa utgivningen så producerar och förmedlar MTM även punktskrift, taktila bilderböcker och taltidningar till sina målgrupper.

Länkar:

Forskaren: Myndighetsflytt kostar mer än vad man tror

Uttalande angående flytt av MTM (Svensk biblioteksförening)

Tobias Willstedt

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.