Kategorier
Uncategorized

Läsfrämjandepris till Skaraborg och Västernorrland

LO:s kulturpris på 50.000 kronor tilldelades i år läsfrämjaren Eli Abadji, kulturansvarig på IF Metalls avd. 28 i Västra Skaraborg. Han får det för sitt arbete med läsprojekten ”Läs för mig pappa”, som riktar sig till män inom LO som uppmuntras läsa för sina barn, och ”Läs för mig”, som handlar om högläsning av böcker.
Två andra priser på 25.000 kronor delades också ut. Det ena tillföll ”Läsa för integration” som drivs av Assyriska föreningens kvinnosektion i Södertälje, och det andra Eivor Schultz från ABF Västernorrland, som arbetat med projekt som uppmuntrar att ”genom högläsning och egenläsning ge alla en språklig grund för sitt fortsatta liv.”
Mats Myrstener

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.